Bir evlilik kolay bir kararla yapılmamaktadır. Zorlu bir dönemden geçen çiftler verdikleri kararla hayatlarını birleştirir ve kendilerine bir aile düzeneği hazırlarlar. Karşılıklı kararla verilen evlilik süreci farklı sebeplerle son verilmek istenirse ve bu bireylerin ikisi tarafından da istenirse bu anlaşmalı boşanma olur. Anlaşmalı boşanmada kişilerin birbirlerine olan saygısı bir nebze olsa da bitememektedir. Kanun tarafından en kolay boşanma şeklidir. Anlaşmalı boşanmaya karar veren çiftler zaten avukat tutmaya bile gerek duymazlar. Anlaşmalı Boşanma Ankara İlimizde de görülmekle birlikte bireylerin işleri daha kolay çözülebiliyor. Bu ilimiz ülkemizin başkenti olup bütün resmi işlemlerin döndüğü yerdir. Burada anlaşmalı boşanmakta oldukça titizlikle kolay yoldan çözülebilir. Anlaşmalı boşanmanın da şartları vardır.

Anlaşmalı Boşanma Ankara ilimizdeki kanunlarla belirlenen şartlara göre evliliğin en az bir yıl sürmüş olması gereklidir. Adı üstünde anlaşma boşanma olduğu için tarafların kendi aralarında, nafaka, eşya, mal, çocukların vekaleti konuşulmuş olmalı ve mahkemeye o halde başvurmaları gerekmektedir. Planların hepsi tarafların elinde olursa bu işin süreci zaman bırakılmaksızın en kolay yoldan halledilebilir. Bu gibi anlaşmalı boşanmalarda hakimin taktir yetkisi kesinlikle yoktur. Taraflar ne istiyorsa hakim onu yapmak zorundadır. Taraflar hakim önünde protokolün kendilerine ait olduğunu açıklamaları ve anlaşmayı sözlü olarak beyan etmeleri gerekmektedir. Böylelikle sözlü beyandan sonra tek celsede boşanma işlemi gerçekleşmiş olur.

Anlaşmalı Boşanma

Anlaşmalı boşanma Ankara da verilen kararlardan itibaren geçerli olmuştur. Anlaşmalı boşanan çiftlerin hükmü kabul edilir. Anlaşmalı boşanma davasında protokolün eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir. Bu sebeptendir ki protokolün mutlaka bir avukat tarafından hazırlanması gerekmektedir. Avukat tarafından hazırlanan protokoller tarafların lehine olacak ve işlemlerinin daha hızlı bir şekilde çözülmesini sağlayacaktır. Genel olarak taraflardan bir tanesi bir avukata protokolü hazırlatmalı diğer tarafa imzalatılmalıdır. Her boşanma gibi anlaşmalı boşanmalarda da varsa çocuk olaylar içerisinde göz ardı edilmemeli ve mutlaka çocuğa bu konu açılmalıdır. Anne ve baba çocuğu karşısına alıp mutlaka bu konu hakkında tek bir ağızdan konuşmalı, çocuğunun gelecek kaygılarını en aza indirmelidir.

Boşanma davaları çekişmeli boşanma ve anlaşmalı boşanma olarak ikiye ayrılır. Eğer çekişmeli boşanma davası açacaksanız iyi bir boşanma avukatı ve bol miktarda şahit size çok yardımcı olacaktır.