Evlilik ne hayaller ve ne umutlarla gerçekleştirilir. Evliliğe karar veren çiftler tatlı telaşlarını bitirdiklerinde bir çatı altında aile kavramına imza atarlar. Oldukça kolay bir şekilde yapılan resmi nikâh sonrası eşler arasındaki pek çok nedenle ayrılık noktasına gelinebilir. Tarafların birbirleriyle anlaşamamaları, ekonomik sorunlar, 3. Şahısların evliliğe karışması, tarafların birbirlerine olan sevgi ve saygının bitmesi, tarafların özgürlük kavramını isteyip yalnız kalma düşünceleri bir evliliği sonlandırmak için yeterlidir birçok kişiye göre. Bir de o evlilikte çocuk varsa vay haline boşananların. Yakın çevrelerden, aile büyüklerinden evliliğin yürümesi için baskı gelse de bazen bu da yeterli kalmadığında taraflardan birinin boşanma davasını açmasıyla evliliğe son verilir.

Boşanma Davaları Hakkında

Boşanma davası resmi nikâh kadar kolay olmamaktadır. Hâkim önüne çıkacak taraflar önceden protokollerini avukatlarına hazırlatmış olmalıdır. Boşanma davası ciddi bir süreç olup bu süre içerisinde yapılacak her şeyi tutulan avukatlar yapmaktadır. Boşanma öncesi, boşanma süreci ve boşanma sonrasında müvekkilinin yanında olan avukatlar davanın sonuçlanmasıyla boşanma işlemini gerçekleştirmeye neden olur. Boşanma davası oldukça uzun bir zaman alır. Kimi zaman hâkimin taktirine de kalabilir. Bu süre içerisinde tarafların barışıp barışmayacağına bakılır. Belirli bir süre sonrasında mahkemeye çıkan çiftlerin boşanma sonucu yine hâkime kalmıştır.

Boşanma davasından en çok etkilenen çocuklardır. Bu süreç içerisinde boşanmaya karar veren çiftler çocuklarını çok fazla bu konuya dâhil etmeden onları tedirgin etmeden yollarını ayırmalıdırlar. Çocuğun geleceğini görmesi için anne ve babanın ağzından kendisi açıklama duymalıdır çocuk. Sorduğu sorulara çok net cevaplar isterken bu sürede bir uzmandan yardımda alınabilir. Boşanma davasında tarafların nafaka konusu, üstlerinde bulunana eşyalar, mallar varsa ortak iş yerleri, çocuklarının vekaleti hepsi tek tek gözden geçirilir. Bir planla bu mallar paylaştırılır eşit bir şekilde. Taraflar arasında ki sorun daha fazla büyümeden karşı tarafın avukatıyla birlikte çalışan avukat müvekkiline gelecek zararı en aza indirmeye çalışır. Boşanma davalarında maddi yönden sorun yaşansa da manevi yönden daha çok zarar yaşanmaktadır. Bu yüzden bu gibi davalarda da bireylerde en az zararı almak için uzmanlardan yardım alabilirler.

Boşanma davaları çekişmeli boşanma ve anlaşmalı boşanma olarak ikiye ayrılır. Eğer çekişmeli boşanma davası açacaksanız iyi bir boşanma avukatı ve bol miktarda şahit size çok yardımcı olacaktır.